"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Jednohektarová spirála
Aneb tvrdý sad neobvyklou formou

Tato stránka byla upoutávka na třídenní akci, která proběhla v říjnu 2015
a vedla k úspěšné, bleskové a radostné realizaci níže popsaného,
tedy spirálové výsadby tvrdého sadu, na rozloze o kus větší než 1 hektar.
Stránku zde na webu nadále nechávám pro její osvětově-informativní charakter.

O samotné zrealizované spirále, jejíž sláva hvězd se bude dotýkat,
nadále určitě ještě hodně uslyšíte :-).

    Proč vysazovat tvrdý sad?
    Toto společenstvo se už během deseti let může stát vaším hlavním zdrojem potravy, tím myslím základních potravin - kaštanů, ořechů a mnoha doplňkových plodů, které mají potenciál nejen nahradit, ale výživnou hodnotou a kvalitou předčít dosavadní poněkud nepřirozený zdroj potravy, jímž jsou převážně obiloviny (o živočišných produktech z velkochovů ani nemluvě). Z tvrdých plodů lze vyrábět mouky, péci pečivo, lisovat olej, dělat pivo, pyré, zmrzliny, omáčky... a neobsahují lepek, na nějž má většina populace díky celoživotní nadměrné konzumaci bílé pšeničné mouky alergii (ve většině případů nerozpoznanou, příznaky jsou pestré).

    Víte jakou údržbu vyžaduje příštích sto let výsadba typu věčně se obnovujícího pralesa, versus výsadba jednoleté obilné pole? Dovedete si představit dospělý jedlý prales, který musí lidé celoročně hýčkat aby fungoval? Já naštěstí ne. Příroda si to představit umí a dělá to proto za nás. Zatímco holé pole se bez každoroční lidské "péče", to jest zorání, osetí a stříkání (říkejme tomu rovnou nepřiměřené násilí, místo péče) zaplevelí, nic pro nás neurodí, a dříve či později se promění v... hádejte co... ano, v prales. Ale převážně nejedlý. My založíme jedlý, důkladně promyšlený, aby plodil i fungoval zároveň. V tom je ten rozdíl.

    Dvoudenní zásah v roce k udržení plodnosti a redukci podpůrných dřevin může stačit - a i to je vlastně sklizeň, získáme palivové dřevo, nebo štěpku na mulč. Jinak děláme jen to, co dělá příroda, jdeme s ní ve stejném směru, a ona nás bude velmi ráda podporovat. Je to  v jejím duchu. Neustále pročesávat a udusávat pole traktory a kombajny je válka proti přírodě, a kdo válčí, nemá čas užívat si příjemného života a zdravé krajiny. Tvrďák má proto u nás na hektarech jednoznačně zelenou!

Více o tvrdém sadu zde: http://rodovystatek.cz/barvy_tvrdy_sad.htmKaštanovník jedlý


    Co tento projekt může přinést vám?
    Může vám být zásadní životní inspirací. Každý člověk/rodina si dnes může pořídit hektar nebo několik hektarů pole, vymyslet vhodný design, za jediný podzim vše vysázet (pro snazší start lze předem hektar jen pár let nechat kosit aby prošlo první sukcesní plevelné stadium, a připravit si mezitím vhodné sazenice), několik počátečních let po výsadbě se starat o blaho mladých stromků, a zbytek života jen sklízet produkty této nekonečně se obnovující hojnosti. Plody, dřevo, kyslík, příjemné mikroklima, domov mnoha živočišných druhů, a krásné inspirativní prostředí.

    Můžete zjistit, že hektar není až tak velký, a že je ve vašich silách ho úplně v klidu postupně a smysluplně osázet. Je zde větší prvotní vklad myšlení, vyšší náročnost designu, shánění sazenic a péče první roky, nežli při osetí běžného hektaru třeba obilím, ale náklady jsou kupodivu podobné. Výnosy bez dalších podstatných vkladů a následná velmi nízká potřeba údržby počáteční úsilí bohatě vynahradí. Konvenčním obilím, řepkou nebo kukuřicí oseté pole je každým rokem chudší, půda degraduje, volná příroda zde nemá šanci existovat, a náklady stále vzrůstají, stejně jako chemická zátěž životního prostředí. Vlastnit takové pole, když vynecháme ze hry dotace a jiné dočasné fiktivní motivace (to jediné, co udržuje disfunkční zemědělství v pohybu), není moc zajímavé. V našem designu je proces přesně opačný. Půda se léčí, humus přibývá, příroda zde může naplno žít, prosperovat a pomáhat nám hospodařit.

    Nepotřebujeme k tomu stát, korporace, ropu, umělá hnojiva, herbicidy, pesticidy, zaměstnance, vysoké školy, ani jiný samoúčelný balast. Rok co rok budou plodit ořešáky, kaštanovníky, jedlé duby, dřezovce, oskeruše, lísky turecké i obecné a další doplňkové stromy tvrdého sadu, jejichž výnosy mohou být na hektaru srovnatelné s výnosem obilného pole, jednou dokonce vyšší. Bonusem je neustálá produkce dřeva z podpůrných stromů v meziřadích - mnoha druhů, tvarů a velikostí - na stejné ploše která nám plodí jídlo. Na konci životnosti (za 80, 100, 200, u některých exemplářů třeba za 1000let) získají naši potomci i luxusní vzácné  dřevo samotných stromů, které celou tu dobu plodily, a jejichž vyseté semenáčky mohou donekonečna dál plodit v mnoha dalších tvrdých sadech.

    Toto je hojnost a soběstačnost, která mnohonásobně přesahuje jakoukoliv možnou existenci našeho finančního systému, společenského zřízení, a zřejmě i států jak je nyní známe. Každý člověk, každá rodina, nebo každý rod může mít svůj rodový statek, svůj tvrdý sad (půdy je dostatek pro všechny) i svůj zdravý rozum. 

Vývoj přeměny pole v tvrdý sad.


    Proč spirála?
    "Ále, znáte to, ty permakulturisti... ve všem viděj nějaký přírodní vzory,
samá měňavka, kruhy a šnečí ulita... Vobdélníky a rovné řady se prej v přírodě nevyskytujou..."
No, a má to i mnoho logičtějších a praktičtějších odůvodnění, která si třeba domyslíte, některá si přečtetena této stránce, nebo se je dozvíte na semináři :-). Dobrý design se pozná podle toho, že skrývá mnohá tajemství, která nezasvěcenému pozorovateli zpravidla zcela uniknou, a zasvěceného absolutně nadchnou. Je to na celé hodiny povídání. Například toto bude rovnou několik spirál v jednom, a mnoho sukcesních vývojových etap v jednom, se spoustou variant. Každý si to může přizpůsobit svým potřebám. Vícerozměrný design v čase a prostoru. Jednoduchý, a přitom důmyslně komplikovaný. Je to jako postupné rozvíjení příběhu Sherlocka Holmese. Na kurzu bych vás rád jako moderátor provedl celým procesem, který nás vedl k vymyšlení tohoto designu (tvořím spolu s mojí partnerkou). Věřím, že se vám to bude líbit.


 
Zjednodušené schema vývoje spirály v tvrdý sad. Zde i s altánkem, jezírkem a cestičkou. Kosení trávy, dokud je to ještě potřeba než vznikne lesní klima, lze provádět ručně i strojně po spirále - jednou dovnitř, jednou zpátky, odpadá trapné kličkování a otáčení se malotraktorem v rozích. Tady stačí objet jezírko (loučku, středový strom...) a jedete po spirále zase zpět. Dřevitá podpůrná vegetace vnitřní mezispirály ubírá kosenou plochu, což je moc příjemné.


    Smysl této konkrétní výsadby?
    To co vytvoříme, bude nadčasovým ukázkovým dílem, které může sloužit jako vzor a inspirace všem dalším zájemcům o tento styl hospodaření. Bude se vyvíjet, jak už jsem psal, další roky, desetiletí, staletí.... Ukáží se v něm všechny dobré nápady i chyby, vhodnost zvolených druhů a vzdáleností dřevin od sebe, bude určitě co vylepšovat nebo napodobovat. V dlouhověkosti a postupném samovolném vývoji spočívá kouzlo stromů a stabilních, prales připomínajících ekosystémů, narozdíl třeba od pomíjivého setí rozsáhlých monokultur jednoletých polních plodin, nebo na údržbu náročných okrasných zahrad. Tento hektar je prostě věnován užitečným experimentům v souladu s přírodou, a dalším generacím, které to budou dále rozvíjet. Bude to na našem pozemku který vlastníme, ale je už daleko za hranicí našich rodinných potřeb a našeho osobního tvrdého sadu. Nyní je na celém tomto hektaru pouze louka a koňům našich sousedů může před výsadbou ještě sloužit jako dočasná pastvina. 
Výběr dřevin pro tvrdé sady máme opravdu velký - nejen těch hlavních, ale i podpůrných.


    Proč je podmínkou být absolventem některého z předchozích kurzů?
    Toto není základní (samostatný) seminář, ani základní design, který bych chtěl někoho učit jako to první. Je to něco jako bonus, třešnička na dortu, a experiment, kdy budeme moci společně proniknout hlouběji do tématu, kombinací druhů a designu vytrvalého, plodícího a prales připomínajícího společenstva. Účast na semináři je možná pouze pro předchozí absolventy těchto dvou kurzů: Design Jedlého Lesa, nebo Design Rodových Statků, protože zde nebude již čas vysvětlovat principy a základy designu, tak jak je já vnímám a učím. Navíc se už známe, je vybudována určitá důvěra, a budeme zde moci naše předchozí znalosti efektivně rozvíjet. Bez nich by některé věci nemusely dávat smysl a nebyl by čas vše od základu vysvětlovat. Díky tomu máme šanci to vše stihnout za tři dny! :-)
Keřové a bylinné patro též patří do tvrdého sadu.

Co se dozvíte a zažijete:Nejen ořešáky a ořechovce, ale i jedlé duby mají velkou perspektivu jako hlavní plodiny.


      Lektoři kurzu: Jaroslav Svoboda, autor těchto stránek, a Ing. Ludmila Zažímalová, odbornice na dřeviny a partnerka autora těchto stránek :-).

 .
.
.
.
Tato akce již proběhla, možná v budoucnu vytvoříme návazná pokračování.text a foto: Jaroslav Svoboda, 2015

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt