"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Brambory netradičně

    Permakultura, případně dříve tradiční znalosti z jiných částí světa mohou některé činnosti zjednodušit. Ukázkou je například pěstování brambor. Můžete si stáhnout následující návody od Zuzany Nováčkové:

Pěstování brambor v seně

Bramborové věže

Zde je skvělé video o zúrodnění trávníku snadným pěstováním brambor (anglicky)

http://www.youtube.com/watch?v=q1OShZZUt0k


S bramborama to nepřehánějte!  

    Zároveň bych rád varoval před nadměrnou konzumací brambor. Já je jím, ale v omezeném množství. Mezi makrobiotiky a mnohými dietology jsou známé jejich negativní účinky - dopomáhají k cukrovce, narušují činnost ledvin, jsou mírně jedovaté a při jejich trávení vznikají jedy zvané butiláty, které otupují (zpomalují) mysl. Zároveň jsou však návykové, a proto nám moc chutnají. Říká se jim i pomsta indiánů - ze stovek divokých variet brambor které indiáni znali jedli jen některé, a bělochům dali ty, které považovali sami za k jídlu nevhodné.

    Zde si můžete stáhnout krátký článek "Nezdravé brambory" (po stažení lze číst zvětšený v prohlížeči obrázků). Ale nezoufejte, brambory lze v kuchyni z velké části nahradit snad ještě chutnějšími topinambury, dýní hokkaidó, tuřínem nebo mnoha dalšími jedlými hlízami.

    Pro vytváření ekozahrad, a nejen pro to, potřebujeme rychlou a svěží mysl! :-)

    Oficiální tvrzení makrobiotické literatury o bramborách:
    Brambory
– obsahují jedovatý solanin. Nadbytek draslíku nás nutí používat mnoho soli. Dále průměr škrobové molekuly brambor je větší něž průřez nefronu v ledvinách, čímž poškozují jejich funkci (doporučuji bramborový škrob vůbec nepoužívat, vhodná náhrada může být škrob kukuřičný neboli maizena). Dalším závažným problémem je jednoduchá vazba uhlíku v molekule. Ta se proto chová ke slinivce stejně jako jednoduchý cukr – rychle zvedá hladinu krevního cukru v krvi. Další zátěží z brambor je toxin, který vyprodukují kvasinky ve střevech ze zbytku bramborové tráveniny: butiláty. Ty napadají mozek a ničí kreativní myšlení. Říká se, že nejhloupější sedlák má největší brambory… možná to ale funguje i obráceně? Tradiční obyvatelé And z 1200 druhů brambor používali pouze 2 druhy! a také ovládali úpravu brambor, která eliminovala jejich nevýhody, především velikost škrobových molekul. Důsledek konzumace brambor: mj. artritidy, tuberkulózy a stále častější cukrovka.


(Hokkaido dýně jsou narozdíl od jiných dýní i po uvaření pevnější konzistence, sice
také nejsou u nás původní, ale narozdíl od brambor jsou pro nás léčivé. Rostou snadno a báječně se skladují. Můžete z nich dělat zapečené plátky, hranolky, kaše, krémy, husté polévky atd.)

autor: Jaroslav Svoboda


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt