"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

HOJNOST

jako plynulý proud všeho, co si přejeme    Toto následující povídání jsem sepsal jako upoutávku a naladění pro pokračovací meditační seminář, který nebyl uveřejněn na webu, ale nabídnut pouze absolventům úvodních kurzů "Vědomá tvorba svého života", tak jako již vícero dalších pokračovacích meditačních a transformativních kurzů za poslední tři roky. 

    Tento text pro vás bude prospěšný pokud patříte k těm, kdo už pochopili či objevili, že si svou realitu vytváříme každý sám, vlastní myslí. Tím jak se cítíme, čemu dáváme pozornost, toho nám zákon přitažlivosti, nejsilnější zákon tohoto vesmíru, dodává ještě víc. Je to snadno ověřitelné a pozorovatelné. Dokonce i věda, kvantová fyzika se svými experimenty, už pootevírá tyto zakázané dveře, skrývající obrovskou moc lidského vědomí. Netřeba vše prozkoumat a pochopit, to zřejmě ani z lidské perspektivy nejde - je naštěstí možno základní principy rovnou využívat v praxi. To, že si každý tvoří svou realitu nelze zastavit, prostě se to děje, ať už se na to věří nebo ne. Otázkou jen je, zda využijeme možnost vědomé (záměrné) tvorby, nebo budeme dál věřit na "náhody a nehody".

    Znáte rčení "chudí chudnou - bohatí bohatnou"? To je krásný důkaz neomylné práce zákona přitažlivosti. Když pozorujete to "co je", dáváte tomu pozornost, vytváříte si toho víc. Kdo je chudý a chtěl by raději bohatnout, musí najít způsob, jak přesměrovat své vnitřní nastavení, své myšlení a každodenní pocity, které vědomě či nevědomě generuje.

    Vždy a pro každého je plně k dispozici neustálá možnost voby - být obětí okolností (= vytvářet si stále dokola špatné okolnosti jejich pozorováním a poukazováním na ně), nebo být vědomým tvůrcem svého života (= vědět, že si mohu vytvářet cokoliv a tedy se spíše rozhodnu pro to, co doopravdy chci, naučím se směřovat svou pozornost žádoucím a smysluplným směrem).

    A když někoho podobná moudra pobouří nebo naštvou, nebo si kazí zbytek života sledování zpráv, politiky a bojem proti všemu, je potřeba mu/jí to umožnit a starat se raději o sebe. Každý člověk má právo prožít si svůj život po svém - zavřený jako stará konzerva v omezeném světě, otevřený a ulítlý v až moc esoterickém světě, nebo v harmonii a příjemně se cítící v realitě, kterou si tvoří z hmotného i duchovního aspektu všech věcí. To, kde je jaký limit, si také každý musí rozhodnout sám, žádné pevně stanovené nejsou. Tolik jen na úvod... :-).

=========================================================    Hojnost v mnoha podobách

    Hojnost je samo o sobě poněkud úsměvné téma - zahrnuje totiž naprosto všechno. Každý aspekt našich životů. Většina lidí si pod pojmem hojnost představí peníze, a je to vpořádku, protože jsme si jako lidstvo peníze opravdu zvolili (vědomě či nevědomě, to je jedno) jako měřítko hojnosti. Nemá smysl s tím bojovat, protože za ně si lze koupit různé věci a možnosti, někdo dokonce věří, že i štěstí. To je samozřejmě sporné, ale většina lidí asi odkývne, že je o dost jednodušší a příjemnější být šťastný a mít peníze, než je nemít. Níže probereme i druhou stranu mince.

    Peníze tedy jsou určitě velmi důležitou součástí hojnosti, ale zároveň jsou pouhou iluzí, dohodou, kterou si lidé vymysleli, aby civilizace mohla fungovat. Tato dohoda je velmi praktická, protože nemusíte do obchodu výměnou za nový počítač přitáhnout pět krav, sedm slepic, nebo velblouda a nůši zelí. Peníze nejsou ani dobré, ani špatné. Voda také není dobrá nebo špatná - potřebujeme pít abychom mohli žít, ale nechceme se ani topit, ani zažít záplavy, které mohou člověka zabít nebo připravit o majetek. Má smysl odmítat vodu jen proto, že někdo si, na planetě svobodné volby, vytvoří špatnou interakci s vodou? Není lepší naučit se plavat, surfovat, potápět se a zároveň dobře se pohybovat na souši?

    Ve skutečnosti hojnost peněz nemusí znamenat nic, protože tou skutečnou hodnotou za penězi, která z většiny lidí vyleze jako popis štěstí, je hojnost lásky, rodina, hojnost zdraví, hojnost zdravé potravy, vody, vzduchu, hojnost prostoru pro život, hojnost času pro sebe, hojnost sebevyjádření skrze své životní poslání, hojnost radosti, klidu, pohody, meditace, bažení se životem...

    Ale v dnešní civilzaci i k většině ostatních hojností potřebujeme tu finanční (je praktické koupit pozemek, rostliny, auto, počítač, oblečení, batoh, šnorchl...). Bylo by nepraktické mít jen nůž a vše si muset vyrobit, ulovit, nebo vyměnit - to rozhodně nevylučujeme, ale už prostě pominula doba, kdy bylo praktické dělat to pouze tak. Zkuste si vyrobit vlastnoručně mobilní telefon... a zavést výměnný obchod s operátorem za spojení. To by vyžadovalo tolik úsilí, že by to nebylo "permakulturní". Žijeme v době, kdy buďto musíme od všeho utéci a stále jen utíkat a stranit se, nebo více či méně používat peníze (i alternativní měny, výměnnné obchody a jiné způsoby zároveň, to se nevylučuje).

    Protože hojnost lásky nebo zdravého vzduchu se hůře měří a popisuje, začněme při těchto úvahách pohledem na peníze - a mějme stále v mysli, že stejné principy se dají aplikovat úplně na vše. Peníze tu jednou vůbec být nemusí a přesto můžeme mít hojnost všeho, co si doopravdy přejeme. Ale možná jsme k tomu ještě nedozráli, možná to patří do trochu jiné dimenze vývoje, možná je zajímavé žít zrovna v této době a moci procvičovat své umění tvorby životní reality na těchto lidmi vymyšlených "penězích".    Dva extrémy vztahu s penězi

    V dnešní době je běžné vidět lidi, kteří mají hojnost peněz a tím i luxusních věcí, ale jiné druhy hojnosti jim velmi očividně chybí, protože v těch ostatních oblastech před něčím utíkají. Chtějí si stále něco koupit, ale pravé štěstí to nepřináší. Opakem jsou lidé, kteří obvykle mají nějaký blok ohledně financí a za každou cenu chtějí peníze obejít a udělat si krásný život i bez nich. V permakultuře a mezi námi "ekology" je to velmi časté, protože peníze jsou spojovány s tím temným, planetě škodícím systémem korporací, bankéřů a magnátů. Jenže od čeho chceme utéct, to nás ještě víc má. Lidé s velkými krásnými vizemi pro planetu, ale utíkající od peněz a systému, po marném a vyčerpávajícím boji (ve svém nitru) velmi často skončí jako zaměstnanci s mizerným platem jen proto, aby získali trošku peněz a mohli přežít další měsíc, uživit rodinu... Otročí pro peníze, před nimiž utíkají, zatímco jejich duše pro ně může otevírat jiné nádherné cesty, s nimiž ale nejsou v souladu a tudíž je vůbec nevidí. To jsou extrémy, je mnoho variant mezi tím, možná se někde poznáte.

    Bohužel ani jedna z těchto cest většinou není plně uspokojující - ani útěk skrze peníze, ani útěk před penězi, v žádné míře. Opravdová volnost, svoboda, neomezenost, spočívá v osvobození svého nitra od všech bloků, bojů, dogmat a převzatých přesvědčení. Otevření se své nejradostnější životní cestě, umožnění si používat veškeré nástroje této civilizace bez nálepek a odsuzování. Možnost fungovat s hromadami peněz i úplně bez nich, mít tu volbu, mít i svou proudící finanční řeku, volit si však své dny zcela nezávisle na penězích. A hlavně, přestat bojovat, nadávat, cítit se tudíž jako obět, a začít raději vědomě tvořit.


 


    Otevření se penězům pro jejich harmonické a přesné proudění

    Podvědomě nejspíš všichni toužíme po ÚPLNÉ HOJNOSTI NA VŠECH ÚROVNÍCH BYTÍ.

    Tím mám na mysli takovou hojnost, která je plně v souladu s naší duší, s cestou, pro kterou jsme se narodili. Ta určitě je, například v oblasti peněz, pro každého z nás jiná. Může a nemusí obsahovat spousty finančních přítoků. Někdo přišel žít spokojenný rodinný život, někdo je tu, aby budoval a tvořil velké projekty.

    Člověk který se uvede s financemi do harmonie, prostě ví, že to co zrovna má, je přesně to pravé pro tuto životní etapu a neřeší to stále dokola.

    Přijmout současný stav je základem jakékoliv další změny, vnímání současného stavu jako negativního vytváří ještě víc stagnace. Možná, že kdybyste v tuto chvíli měli příliš mnoho peněz, víc než je v souladu s aktuální cestou po níž kráčíte, utrpěl by tím váš vnitřní růst, nečetli byste tyto řádky, nešli na nějaký kurz, kde dojde k vnitřním posunům daleko za hranicemi mysli, peněz nebo věcí... ale zřejmě máte přesně to pravé množství, abyste si jet na tento kurz mohli dovolit. Nebo aspoň koupit nějakou knihu a udělat si vůbec čas ji číst a vnímat. Kdo bojuje o každodenní přežití, tento luxus nemá. Jste-li schopni se vnímat a kráčet po své cestě, i kdybyste byli dle mínění vaší mysli teprve na začátku, už to je vpodstatě vesmírná dokonalost a harmonie! A bude-li potřeba víc peněz nebo čehokoliv, jste-li plně otevřeni, přijde to snadno kdykoliv a v pravý čas.

    Možná už nízké finanční limity nebudete potřebovat, nebude vám hrozit, že byste ulétli do omámení hmotou a luxusem, protože prostě vnímáte svou duši, svou cestu. Luxusní vila, chatka v krásné zahradě, nebo jeskyně - vždy zvolíte to, co je právě to nejvíce v spouladu s vaší cestou životem.

    V praxi to může znamenat několik let dobrovolně strávených v lesích jako poustevník a potom úspěšný přechod do nejvyššího světa financí. To je extrémní příklad, ale vlny nahoru a dolů, cesta do nitra a cesta do hmoty, se obvykle v pravidelných rytmech střídají a prolínají u každého. Všichni kdo čtete tyto řádky, tudíž vlastníte počítač, internet, účet v bance a občanský průkaz, jste přišli interakovat s civilizací, být její součástí, pomáhat ji transformovat k většímu světlu a lásce - skrze sebe, svůj život, svou cestu. Pokud nechceme utéci do lesů a vést výměnný obchod s hrstkou dalších utečenců, je potřeba mít vztah s penězi pročištěný a otevřený, protože se jim nevyhneme a můžeme je používat pro nejvyšší dobro své i ostatních.


 


    Transformace vnímání peněz

    Peníze vlastně nelze doopravdy mít nebo nemít - peníze mají smysl a užitek, jen když proudí. Když je "máte" na účtě nebo v peněžence, je to jen pocit vlastnictví, pocit možnosti. To dodáva sebejistotu, stabilitu. Užitek však fyzicky konají, jen když je pustíte, utratíte za něco. To je přece důvod, proč jste je chtěli! Jenže, když je všechny utratíte, tak je už "nemáte" a předchozí pocit stability, zázemí a jistoty je fuč.

    Tento princip většině lidí způsobuje stres - chceme je mít i utrácet zároveň, ale aby utrácení (stále větší, tolik věcí a zážitků tam na nás čeká...) bylo radostné, museli bychom mít obrovské zásoby peněz (které se ale rychle naučíme utrácet také, a je to vpořádku, proč bychom je jinak měli...). Psychická závislost na velikosti zásoby peněz se rovná nedůvěře ve vlastní tvorbu a v hojnost vesmíru kolem nás.

    Aby tento bludný kruh stresování se penězi skončil, aby nám peníze mohly dělat radost ať už je zrovna máme nebo ne, nejlepším řešením je přistoupit na zcela jiné vnímání peněz - na jejich volné proudění, na příjemné přílivy a odlivy. Pochopit, že je to vpořádku. Že je vpořádku nemuset nahromadit vzduch a vodu na celý měsíc dopředu, věřit, že o každý další nádech nebo doušek vody je postaráno předem, pokud jsme sami se sebou v souladu.

    Též je vpořádku umožnit jiným lidem, aby zažívali nesoulad a neměli některé životně věci, protože možná jen díky tomu se mohou vyvíjet. Brát na svá bedra tvorbu kohokoli jiného není zdravé, brzdí až zastavuje to vlastní proudění (zde je dobré vnímat rozdíl mezi inspirováním a podporou, versus násilnou "spasitelskou" pomocí, která druhé z vyššího nadhledu spíše oslabí a činí ještě více závislými, což je častý příklad stále dokola dovážené humanitární pomoci hladovějícím, versus naučit je třeba permkulturně se uživit sami, podpořit jejich touhu po sebeúctě a osobní síle).


    Důležité na tomto novém principu volnosti a proudění, je nespojovat si peníze se svou sebehodnotou. Tudíž se nemusíme cítit špatně, když odtékají, ani nemusíme čekat scítěním se dobře na to, až budou zase přitékat. Náš "úspěch" bude od této doby měřen pouze tím, nakolik umožňujeme proudění a přirozené harmonizování (tím, že jsme prostě v klidu, máme se dobře ať je co je, umíme směřovat pozornost tam kam chceme, ne k obavám a strachům). Potom přílivy i odlivy peněz začnou být v souladu s naší duší, s radostnou cestou životem a není už moc co řešit. Nastává hojnost - ve všech oblastech, protože princip umožňování plynutí není jen o penězích. Umožníme zhmotnění čemukoliv co je zrovna na řadě, ze svého "vortexu všech svých nejkrásnějších přání".

    Je to jednoduché, ale je to nezvyklý způsob vnímání, v němž jsme nebyli většinou vychováni. Většinou máme v limbických zápisech mozku zakódováno úsilí, hromadění, strach z nedostatku a boj o něco. Nic z toho není ani blízko pocitu "plynutí", nebo klidnému umožnění přílivu a odlivu.

    Nejde přehodit způsob vnímání peněz jenom tím, že něco "pochopíme", třeba po přečtení tohoto textu. K přepsání hlubokých bytostných nastavení a vnitřních pochodů musíme sami sebou být hluboko. Na povrchu se vyřeší jen povrchové symptomy, ale celý vlak předchozích nastavení jede stále po starých kolejích. skutečná a trvalá výhybka se skrývá o nějakou tu dimenzi hlouběji pod povrchem.


    Jak tu změnu udělat?

    Hlouběji můžete sami sebou pracovat tak, že si prostě uděláte každý den dostatek času na sebe. Plně vnímate při procházce lesem, dáváte vnitřní prostor touhám, necháváte vyplavit své emoce, které se objeví a tím se léčí stará zranění. Další hlubokou cestou k vnitřnímu přenastavení jsou meditace. Meditace může být vypnutí mysli, otevření se své hloubce a velikosti, skrze trochu pohybu, dýchání a následné uvedení se do hlubokého klidu - doma ve svém pokoji, v přírodě... Vyžaduje to trochu praxe a zpočátku vůle a sebekázně, jinak si z vás vaše mysl bude jen dělat srandu. Spojení s pohybem, tancem, dechem, hudbou a klidným prostředím o samotě bývá nezbytné, hlavně v začátku. Vedené meditace z nahrávek (doporučuji v angličtině Sanaya Roman a Duane Packer - www.orindaben.com) nebo prostě meditace které si vedete sami svými představami, mají velkou sílu.

=================================================

    A nebo jít na nějaký opravdu dobrý a silný kurz. Tento text mne inspirovala napsat má aktuální nabídka kurzu, který jako další pokračovací kurz má jediný záměr - být kvantovým urychlovačem těchto procesů, ke kterým se běžný člověk zahlcený okolním světem prostě nedostane tak často, jak by chtěl. Skupina čtyřiceti lidí na této akci má, jak už asi víte, kdo jste se zúčastnili, obrovskou sílu a je dalším motorem k vnitřní proměně. Může ušetřit roky i desetiletí postupného pomalého vývoje. Jste-li připraveni, absolvovali-li jste u mne úvodní meditační kurz, jste vítáni na pokračovacích kurzech, nabídky vám přijdou mailem. Pokud jste ještě úvodní kurz Vědomá tvorba svého života u mne neabsolvovali, pak si počkejte až bude vyhlášen (jsou tak dva až tři ročně - odběr newsletteru vám zajistí včasné info) a pak už to frčí.

    Myslím si, a je nutno to zmínit, že můžete žít plnohodnotné životy i zcela bez mých kurzů :-)).
Je to jen pro ty, kdo by rádi byli pořádně a nekompromisně nakopnuti do prozření, kdo doopravdy jsou a že už není možno se tvářit, že jsou obětí různých okolností. Pokud se chcete stále tvářit jako oběti různých okolností, mé kurzy jsou to nejhorší, co by se vám mohlo stát!

    Meditační a vnitřně transformativní kurzy mne v současné době (píši o letech 2015-2019) velmi baví vést,
dávám si pauzu od těch zahradních a designérských, cítím, že toto je nyní důležitější, i pro ekozahradníky a tvůrce rodových statků. Vědomá tvorba je to, co poskytne raketový pohon v jakékoliv oblasti a činnosti nebo projektu.
Do budoucna cítím, že se opět k ekozahradním kurzům vrátím, ale bude to zase jiné, o mnoho levelů někde jinde, a určitě propojené s vědomou tvorbou jak jen to jde. Nevím, kdy to nastane, možná za rok, možná za deset, teď zrovna to ještě nikterak nedozrálo.


Mějte se báječně!

Jaroslav Svoboda, prosinec 2018
Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt