"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

   

Oslava 1. výročí postupného porodu knihy
Zelenina z Ekozahrady
pro radost i soběstačnost        Když občas potkám někoho, kdo má rád naší knihu, zeptá se obvykle, jak dlouho tuhle bichli trvalo napsat. Probíhá výročí jejího vytváření, budiž tedy zveřejněno a oslaveno vše, co s tím souvisí.

    Tyto řádky píši před slunovratem 21.prosince 2018. Je tomu právě rok, co v hmotné podobě vznikala výše zmíněná kniha. Od října 2017 do dubna 2018 velmi intenzivně probíhalo její psaní, skládání, výběry fotografií, což byla práce pro mě a Ladu. Já jsem několik měsíců nedělal skoro nic jiného, než se vzbudil, šel psát, končil psaní a šel spát. Nebo, pro změnu, procházel složky se svými desítkami tisíc záhonkových fotek a vybíral těch finálních tisíc, které v ní jsou, včetně popisků. Za udržení mých životních funkcí vděčím své ženě.

    Jak asi bude hotová kniha vypadat… S Ladou jsme vymýšleli, co by nám bylo nejpříjemnější. Postupem psaní a nabývání obrazového materiálu vyvstala otázka, jak velká kniha může být, aby se ještě dala unést, číst, otevírat, vydat, prodávat… chvíli jsem myslel, že z ní budu muset udělat dvě, nebo jí o něco ochudit. V nakladatelství jsme na poradě potěžkávali různé velké knihy a slovníky, které měly přibližně podobný odhadovaný počet stran. Naštěstí byly milé dámy velmi odvážné, majitelka nakladatelství Martina Boledovičová to odhodlaně odkývla (věřím, že díky úspěchu mé předchozí knihy bez jakýchkoliv obav) a kniha se zhmotnila v plné těžkotonážní parádě, naprosto bez osekávání obsahu.


    Následně se tíha přípravného procesu z větší části přesunula do nakladatelství Smart Press, a božská redaktorka Anička Hořejší s námi stále denně pracovala po mailu. Posílalo se to sem a tam, pořád dokola - editace, korektury, vymýšlení a ladění layoutu a designu, grafická úprava (velká poklona a díky Katce Kamenické), znovu a znovu korektury, úpravy a dolaďování. Tým několika šikovných žen v nakladatelství odvedl veliký kus mravenčí práce na všech aspektech vydání knihy. Zdeňka mezitím kreslila dle mého zadání nádherné a vtipné ilustrace, které předčily má očekávání. Až teď mi dochází, že porod knihy byl tak hladký proto, že jsem měl tu čest tvořit s perfektně vyladěným orchestrem mnoha žen, z nichž každá má nějaké "superschopnosti" :-).

      Mimochodem, to ale nebyl celý proces vzniku knihy – skutečné početí bylo dřív. Ještě předtím, v roce 2016 a první polovině 2017, už se kniha tvořila. Ale byla pouze nehmotná, ve sféře vizí - promýšlená, vymeditovávaná, tvořena její energetická předloha na “světelných úrovních”. Představoval jsem si občas všechny ty lidi, kterým udělá radost, nasměruje je k novému tvoření, vdechne inspiraci i světlo do života. Když tato fáze vizí a meditací byla naplněná, začalo už o něco fyzičtější prociťování, povídání si o ní, a jednání s nakladatelstvím.

    Ale vlastně ani to nebyl pravý začátek – ve skutečnosti ještě pár let před tím začaly vznikat její budoucí “stavební kameny”, když jsem vytvářel záhonky a fotky na nových pozemcích a ani nevěděl, že jsou pro tuto knihu. Jen jsem měl silný pocit, že ty tisíce fotografií určitě najdou svůj užitek. A Lada, má žena a spoluautorka, vytvářela své zeleninové kreace na záhoncích a v kuchyni, aniž by věděla, že to bude brzy součástí nějaké knihy.

    A ještě předtím, v roce 2013, jsem v meditaci a tvůrčích vizích po celém vesmíru sháněl svou ženu Ladu... Bez ní by záhonky nebyly tak krásné a žádná kniha o nich by asi nevznikla. Samozřejmě, přiznávám, že jsem svou budoucí ženu nesháněl jen kvůli nějaké knize. Kniha je jen nepatrným bonusem následného společného tvoření.
Tvoření krásného života, a radosti z jeho pozorování.


    Vše se, jak vidíte, povedlo. Vesmír dodal spolehlivě a dokonale veškeré potřebné komponenty.

    Bylo velikou úlevou a vyvrcholením porodního zrání, když v květnu 2018 prvních pět tisíc kusů knihy hrdě vylezlo z tiskárny a mohlo v té nejfyzičtější možné podobě putovat k vám, čtenářům. Pro nás autory bylo už jen třešničkou na pracovním dortu zajet na příjemnou tiskovku, při níž knihu nakladatelství Smart Press, spolu s dalšími novinkami, představilo médiím a veřejnosti.
    Příjemnou výzvou pro nás bylo podepsat prvních 700ks knih, které byly odesílány přímo z redakce včasným předplatitelům. Náš podpis byl přislíbeným bonusem. První náklad knihy se rozprodal brzy a během letních prázdnin již bylo nutno připravovat dotisk, který se rozprodává nyní (vánoce 2018). Kniha se v sezóně statečně držela vysoko v žebříčku nejprodávanějších knih. Super, národ si už žádá více zdravé zeleniny a méně dramatu! :-)


    Dělají nám radost zpětné vazby od čtenářů, kteří již tento rok začali díky knize tvořit a získali nové záhonky, zkušenosti i plodiny. A smekáme klobouk, protože rok 2018 s neobvykle náročným suchem a vysokými teplotami, byl asi tím nejtěžším rokem na začátky, hlavně pro pěstování zelenin na sušších pozemcích. Každý další rok snad už může být jedině příjemnější.
    Zajímavosti pro nové majitele knihy "Zelenina z ekozahrady"


    Víte, že kniha je rozdělena do 7 hlavních částí? V obsahu na začátku knihy uvidíte jejich přehled i s kapitolami. Každá tato část má svoji speciální barvu (kterou jsme pečlivě vybírali). V celé knize vždy dole na levé stránce jsou názvy všech částí, spolu s jejich obrazovým symbolem. Ta část, v které se zrovna nacházíte, je barevně zvýrazněná. Mým přáním bylo, aby se barvy propisovaly i na spodní okraj zavřené knihy (viz obrázek výše), takže pokud s ní pracujete častěji, můžete si zapamatovat barvu a skočit do té části přímo, bez zdlouhavého listování. Zajímá-li vás například proces pěstování, je to žlutá barva. Zpracování v kuchyni je tmavě vínová. Měsíce v roce mají modrou značku, nejblíže k hřbetu.

    Víte, že kniha má nejen dva autory, ale i dvě stužkové záložky? Zelená je pro muže, vínová je pro ženy. Takto se dá kniha harmonicky používat i v párech! :-))
  
    Víte, že 97 % z tisíce uveřejněných fotografií je přímo z našich vlastních pozemků? Tedy přímo z tvorby naší zahrady a našich rostlin, které jsme opravdu sami zasadili a snědli (nebo aspoň obdivovali, jedná-li se o nejedlé trvalky). Máme dva hlavní velké pozemky a dvě záhonoviště. Naše mnohahektarové zahrádky už naplodily stovky tisíc fotografií i na případné podrobné publikování o dalších ekozahradních tématech. Zbylá 3 % obrázků v této knize jsou fotky pořízené při návštěvách u přátel, nebo na výletech (např. přístřešek, zahradní zákoutí, květy několika trvalek atp.).

    Víte, že fotky s popisky jsou ohraničeny nenápadným bílým oddělujícím okrajem, díky němuž snadno poznáte, který popisek patří ke které fotce?

    Víte, že část knihy nazvaná Zelenina v kuchyni (331 – 397) je dílem mé ženy? Proto je text skloňován v ženském rodě, na rozdíl od zbytku knihy. Nepsali jsme knihu spolu “na přeskáčku”, ale Lada se ujala plně této části a já zbytku. Plus jsme si vše navzájem četli a připomínkovali nebo doplňovali, samozřejmě. Tato informace jistě potěší ty, kdo nečtou úvody k částem knihy a jen si zatím tak listují...

    Víte, že kniha neobsahuje žádnou reklamu ve své hlavní části? Odmítli jsme umístit jakýkoliv “product placement”, neboli placenou nabídku produktů zakomponovaných do textu či fotek. Pokud je tam nějaký výrobek nebo osivo vyfoceno, je to jen a pouze proto, že to opravdu používáme a byla to tedy reálná životní situace. Zmínky a veškerá doporučení v textu jsou jen nadšenecká a dobrovolná. Jediná placená inzerce je úplně na konci knihy, na několika oddělených stranách. Tato inzerce obsahuje výhradně produkty, osoby a firmy, které jsme sami navrhli oslovit, v podstatě jsou to všichni naši přátelé. Odmítli jsme cokoliv, co by s námi a permakulturním přístupem k životu nebylo v souladu. Inzerci plně zajišťuje nakladatelství a zisk podporuje vydání knihy, inzerce v tomto rozsahu není pro nás autory výdělečná.
    Mimochodem, tento ekozahradní web též neobsahuje a obsahovat nebude ani jedinou placenou reklamu. Odkazy na stránce "Odkazy" jsou zdarma nebo výměnou, a projdou jen ty, které se mi opravdu líbí. Každý doporučený produkt v textu, pokud tam někde nějaký je, je čistě má dobrá vůle. Když za to následně na oplátku něco od někoho dostanu, nebo nějakou přátelskou slevu, přijmu to a poděkuji, ale nedělám to nikdy kvůli tomu. Chápu důležitost reklam pro přežití různých málo výdělečných projektů (i to je však sporné), ale aspoň by měla být reklama jasně oddělená, nepromíchaná žádným způsobem s hlavním sdělením, neobtěžující, a vždy v souladu s autorem textu či videa. Zastávám názor, že čím víc ze srdce má člověk co říci, tím méně má chut ředit to reklamou a tím více peněz nakonec stejně přijde.

    Víte, že autoři nemají nic společného s tím, za kolik se kniha prodává? Tím jen odpovídám na dotazy, proč prý máme někde knihu levněji a někde dráže... To vše jde kompletně mimo nás. Nakladatelství stanoví výchozí cenu knihy na základě její velikosti a náročnosti výroby v tiskárně, následné ceny a slevy jsou pak už pouze marketingovými tahy distributorů a prodejců. My dostaneme jen předem dohodnutá procenta z každé prodané knihy, tzv. autorský honorář. Peníze nebyly rozhodně hlavním motivem k napsání této knihy, ale jsme rádi, že nám odměna za naší práci každoročně dorazí a podpoří naše další tvoření.

    Naše knihy si můžete zakoupit se slevou skrze nakladatelství Smart Press, návod najdete ZDE.

====================================================


    Přejeme vám spoustu radosti (nebo aspoň klidu a míru, pokud ještě něco nefunguje jak má :-)) při tvoření na zahrádkách v nejbližší sezóně. Ať vám naše brožurka :-) dobře slouží!


Jarda a Lada Svobodovi (21.12.1018)

foto: Smart Press, J.Svoboda


 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt