"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Muchovníky  

(Amelanchier)


    Čím dál populárnější skupina krásných keřů a menších stromů. Jsou nejen hezké, ale zároveň užitečné svými jedlými plody, na nichž si kromě člověka pochutnají i ptáci. Muchovníků je vícero druhů. Nejznámější jsou u nás muchovník lamarkův, kanadský, olšolistý a oválný (vejčitý). Pocházejí ze Severní Ameriky, jen muchovník oválný je evropský druh. Vzrůstem se liší nejen jednotlivé druhy, ale i odrůdy těchto druhů, které se obvykle množí kvůli chutnějším plodům, nebo zajímavějšímu tvaru koruny. Každopádně plody všech muchovníků jsou jedlé, ale máme-li omezený prostor na zahradě, vždy se snažíme sehnat ty nejlépe plodící odrůdy. Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.

    Obvykle nám muchovník vyroste jako větší keř nebo menší strom. Na jaře je rostlina obalena krásnými bílými květy, začátkem léta přicházejí na scénu růžové a fialové plody (jen ty tmavé jsou už zralé) a na podzim se můžeme těšit na pestré zbarvení listů. Odrůdou muchovníku tedy v zahradě rozhodně nic nezkazíme, je to elegantní dřevina. Pokud si zjistíme jaké velikosti dorůstá ten konkrétní, který kupujeme, můžeme ho vhodně zakomponovat do vegetačních pater jedlého lesa. Má rád slunce, snáší i polostín. Na půdu je absolutně nenáročný. Pokud mu dopřejete kompost a mulč nad kořeny, bude více plodit. Nepotřebuje žádný řez.

Amelanchier ovalis

    Muchovník oválný,vejčitý. V květnu, kdy již vyrašily všechny oválné listy, se rozvíjejí hrozny bílých květů. Na podzim se z nich vytvářejí jedlé sladké malvice, které také rádi ozobávají ptáci. Roste na slunci i v polostínu, dorůstá 2 až 3m. Je velmi dekorativní, zvláště podzimní oranžovo-červená barva listů a černomodré malvice. Je vhodný k použití jako živý netvarovaný plot, vyskytuje se v přírodě s mišpulí, růží bedrníkolistou, jeřábem břekem a mahalebkou. Jediný druh z celého rodu který je původem z Evropy, ostatní pocházejí z Ameriky. Kultivar “Helvetia“ je více kompaktní a zakrslý, dorůstá jen 1-2m. Kultivar "Edelweiss" by měl mít lepší plody.

Amelanchier laevis

    Muchovník hladký. Bílé květy raší v dubnu ve stejnou dobu jako olivově zbarvené listy. Plody dychtivě obírané ptáky jsou poživatelné i pro člověka. Jsou fialové, velmi chutné a lze z nich připravovat i kompot. Listy se na podzim (už v září) úžasně vybarví do žluta s oranžovými skvrnami, a postupně tmavnou do syté červeně. Strom ale vypadá půvabně i po opadu listů. Dorůstá až 5m.

Amelanchier lamarckii

    Muchovník velkokvětý. Vzrůstem keř nebo i strom s podélně rozpukanou šedohnědou borkou. Květy jsou 2-3cm velké, plody jedlé kulovité, modročerné, 1cm velké. Získává  šarlatově červené zbarvení listů při rašení a před opadem.

Amelanchier canadensis

    Muchovník kanadský. Nízký strom, jehož podlouhlé oválné listy jsou na jaře na rubu lehce plstnaté, později olysávají. Sněhobílé květy pokrývají v dubnu celý strom, z nich se vyvinou purpurově červené plody velikosti rybízu. Listí se na podzim vybarvuje oranžově.

Amelanchier alnifolia

    Muchovník olšolistý. Je to keř dorůstající až 4 m. Bílé květy jsou samosprašné a vykvétají v květnu. Plody dozrávají od června do července a jsou to sladké chutné černé malvice velké až 1,5 cm. Není náročný na půdu a roste i na suších místech. Jde o jeden z nejotužilejších druhů, který úspěšně roste i na severu Kanady a na Aljašce. Listy se na podzim zabarvují do žluta až do červena.


Muchovník v podzimním zbarvení a muchovník kvetoucí.

autor článku a fotografií: Jaroslav Svoboda 
Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt