"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Ovocné aktivity v průběhu roku
na rodovém statku ve střední Evropě




I.díl - Květen (5) a červen (6)


    Seriál je o ovoci, které nám může poskytnout vlastní pozemek, v rámci hravé soběstačnosti.
Ovocný rok v ekozahradě začíná vždy květnem, protože to je měsíc, kdy v našem klimatu dozraje první ovoce v roce. Naopak měsíce březen a duben, ačkoliv je již jaro v plném proudu, bývají dobou, kdy teoreticky máme vlastního ovoce nejméně, protože žijeme ze zásob předchozího roku. Zásoby ale mohou být natolik kvalitní, že i v dubnu můžeme mít naprostou hojnost. Nebo se začátkem jara soustředit více na první zeleninu a záplavu jedlých čerstvých lístků a květů, abychom si chvíli od ovoce odpočinuli.




    Květen

    Zimolez kamčatský zraje koncem května, zatím jako jediné ovoce u nás v tuto dobu. Proto je dobré pořídit si mnoho keřů různých odrůd. Chutná jako borůvky, některý je trochu kyselejší, jiný sladší. Existuje mnoho odrůd a objevují se stále nové. Mixují se z něho výborné nápoje, třeba s vodou ze studánky, a s přednamočenými ořechy, mandlemi, sladkým sušeným či mraženým ovocem, nebo s mladými lístky a květy rostlin. Luxusní smoothie! (S mraženým ovocem to ale nepřeháníme, oslabuje ledviny)

.


    Vyklízíme a dojídáme zásoby ovoce ze sklípku, pokud jsme například uskladnili některé velmi trvanlivé zimní odrůdy jablek.

    Brzy přijde jarní a letní příval čerstvých plodů. Příroda v květnu bují životem ze všech sil, můžeme trávit mnoho času venku a pást se. V tomto měsíci máme též jedinečnou možnost dát si od ovoce pauzu, a zaměřit se více na pojídání květů, výhonků, mladých listů, případně mladých zelenin ze záhonků.

    Plané jedlé rostliny nyní mají úžasné kombinace prospěšných látek a zároveň příjemné chutě, které mnohdy zhořknou s nastupujícím létem. Máme li v úmyslu učit se jíst plané byliny, nyní je ten nejlepší čas i sortiment. Rozkvétají naplno louky i trvalkové záhony.

    Je čas jarní očisty, probíhá hluboké nasávání životní energie, jež tvoří základ vitality pro celý rok. Chodíme často na výlety do přírody, opalujeme se na slunci, nejlépe dopoledne a v pozdním odpoledni, abychom si vytvořili vitamín D.

    Ráno při východu a večer při západu do slunce koukáme, prospívá to očím, a doslova můžeme sluneční energii jíst.

    Brouzdáme se bosky v rose bujících květnatých luk a po pěšinkách, přijímáme zemskou energii.
Květen je magický čas. Nechodíme do měst, žijeme jen v přírodě :-).





   

Červen

    Červen znamená "výbuch" bobulovin. Zimolez kamčatský vrcholí, přidávají se luxusní maliny, ostružiny, a dokonce i malinoostružiny (Tayberry, Boysenberry...).



    Z rodiny meruzalek také žádný keř nezůstává pozadu. Zraje rybíz červený, černý, bílý, angrešty, josta, černý neguš (poslední dva jsou kříženci černého rybízu a angreštu), plodová meruzalka zlatá.



   

    K ochutnání jsou první bobule muchovníku. Muchovníků je mnoho druhů, říká se jim indiánské borůvky, a jsou skvělé. Některé rostou keřovitě, jiné stromovitě, existují velkoplodé odrůdy. Liší se mírně odstínem chuti a sladkostí. Semínka uvnitř plodů chutnají po mandlích a jedí se spolu s bobulí.





    Konečně přicházejí po keřích na řadu i stromy. Na stromech nyní dozrávají rané višně a třešně. Z typů višní jsou na výběr kyselky, amarelky, tmavé sladkovišně a skleňovky. Převážná část odrůd, které jsou k sehnání, jsou kyselky.

    Do hry vstupuje i nízký půdní pokryv. Na slunných okrajích cest a jedlého lesa se objevují záplavy lesních jahůdek s malými, ale velmi chutnými plody, sbíranými po hrstích. Božská mana!



   

    V lese koncem měsíce zrají pravé borůvky a brusinky, pro jejichž pěstování na vlastním pozemku potřebujeme kyselou půdu. Nemáme-li ji na části pozemku přirozeně, sběr při výletech je výhodnější.



    V mixéru (nejlépe silném, typu Vitamix) se dají vyrábět zázračné smoothies z nejrůznějších kombinací ovocí, lístků a květů. Kvalitní odšťavňovače nám též umožní zkonzumovat více plodů a jejich kombinací velmi příjemnou cestou (šnekové jsou šetrnější než odstředivky, nám se osvědčil např. Kuvings).

    Z veškerého ovoce i květů lze vyrábět nepasterizované fermentované nápoje (vytvoří se v nich alkohol, a roky mohou v lahvích zrát), třeba společně s květem černého bezu a okvětními plátky růží.



    Rozhodně vyzkoušejte i zavřeniny (nepoškozené ovoce do 5 minut po sklizni zavřené do sklenice, vydrží tak bez jakékoliv tepelné úpravy měsíce i roky a postupně fermentuje).Fermentace znamená, že se cukry mění v alkohol. Ovoce je čím dál méně sladké, až se nakonec stane perlivě pikantním, zcela nesladkým. Přesto je to poměrně chutné, zvláště jako přísada do pohárů s jinými vhodnými ingrediencemi.

    Louky jsou v plném květu, kosení v plném proudu, takže při sběru bobulí můžeme sbírat i léčivé rostliny, sušit je na stinném vzdušném místě.


 


      Za teplých voňavých nocí je skvělé spát venku, na různých místech ekozahrady nebo svého rodového statku, mezi rostlinami které nás živí, a usínat s pohledem na hvězdy. S partnerem, s dětmi, s pejskem, nebo sami, u dohořívajícího ohýnku...užívejme si krásné chvíle života. Jednoho dne pravděpodobně své tělo opustíme, takže je lepší nechat život plynout s úsměvem, a takovéto požitky si zařadit do diáře na seznam priorit! :-).




Tento článek pokračuje následujícími díly,
abychom se projedli celým rokem:

Ovocné aktivity v průběhu roku II.

Ovocné aktivity v průběhu roku III.

Ovocné aktivity v průběhu roku IV.

Ovocné aktivity v průběhu roku V.




Bylo vám někdy po konzumaci ovoce nepříjemně?

Zde je článek Jak jíst ovoce, aby vám dělalo dobře.


 


Text a foto: Jaroslav Svoboda, 2015
 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt