Divoké zelené smoothie z jarních bylin

Píše Katarína Svobodová

Očista po zimě, svěžest, vitalita, síla i jemnost, volnost, odolnost, život,
propojení se zemí, s krajem, domovem.

To všechno do sebe přijímáme z divokých jarních bylin,
které nás s příchodem jara obklopují.

smoothie

V únoru a březnu máme čerstvou zeleň na talíři díky klíčení v kuchyni a přezimující listové zelenině ve skleníku.

A pak přijde magický moment, někdy na přelomu března a dubna, kdy jaro definitivně přebírá nadvládu nad zimou. Že je jaro nenávratně tady, hlásí svou vábivou vůní fialky.

Jsou to přesně ty dny, kdy roste chuť být víc venku. A tak uklízím klíčící misky (v zimě klíčky skvělé, nyní už zbytečné) a beru do ruky proutěný košík.

Bylinky klidně natrhám na dva dny i tři dny dopředu a v lednici v uzavřené skleněné nádobě vydrží čerstvé. Ne každé ráno se chce hned jít sklízet...

KOPŘIVA

Špičky kopřiv sbírám hned, jak vykukují do výšky, že se dají utrhnout. Trhám je bez rukavic tak, že dám prsty ze spodní strany listů, tam nepálí. A nějaké to případné spálení mám už spojené s jarem. Přistihla jsem se, že se na první popálení kopřivou dokonce těším. Kopřiva je vůbec zázrak. Proto je základem našich zelených smoothie, které od konce března a v průběhu dubna popíjíme skoro každé ráno, než se nasnídáme.

kopřivy

Kopřiva podporuje odchod škodlivin z těla stejně jako řada dalších jarních bylin. Na jaře má tělo přirozenou potřebu se pročistit a ne náhodou nám příroda poskytuje vše, co je k tomu potřeba. Roste nám to pod nosem, na dosah ruky, zdarma a bez práce. Někdy dokonce až moc, abychom to náhodou nepřehlédli. 🙂 Stačí se sklonit k zemi a natrhat si nejúčinnější kombinaci zdraví prospěšných látek, jaká existuje.

Kopřiva na náš organismus nemá pouze čistící účinek, jak se mnozí domnívají. Je i zdrojem velmi cenných látek. Kopřiva obsahuje čtyři až osmkrát víc minerálů a nutrientů než běžná zelenina. Je mimo jiné bohatá na vápník a železo. Kdyby byla kopřiva doceněná a měla víc propagace, farmaceutické společnosti by asi přestaly existovat.

smoothie

Tady je zlomek prokázaných účinků kopřivy, které ve mně vzbudily dojem, že tahle zázračná rostlina je lékem snad úplně na všechno:

LISTY KOPŘIVY

  • Mají protizánětlivé účinky.
  • Snižují hladinu krevního cukru (tak výrazně, že jsou účinnější než léky).
  • Podporují tvorbu a proudění krve, takže rozšiřují cévy a snižují krevní tlak.
  • Jsou močopudné - odvádí škodliviny z těla.
  • Při vnějším užití pomáhají s revma a s kožními problémy.

KOŘENY KOPŘIVY

  • Pomáhají s hormonální disbalancí, zvlášť u mužů v případě prostaty (kořen nutno vyluhovat v tuku nebo alkoholu pro uvolnění účinných látek).

PLODY (SEMENA) KOPŘIVY

  • Navyšují životní energii a to tak, že výrazně zlepšují funkci ledvin. Účinně pomáhají i s léčbou ledvin. 
  • Mají silně povzbudivý účinek. Užívat je proto vhodné maximálně jednu polévkovou lžíci denně, ráno nebo dopoledne (aby nebyl problém večer usnout).
kopřivy

Kopřivy lze během roku pokosit a vyrůstají zase nové, vhodné k jídlu.

Jsou tak cenné, že lze jedině doporučit nasušit si je na zimu.
Když jsou rostliny vysoké 15-20 cm, nasbíráme je, usušíme a rozmixujeme nebo obvykle jen rozmačkáme na prášek. Velmi snadno se takto uskladní, ideálně v uzavřené tmavé skleněné nádobě v suchu a temnu. V zimě pak řádně rozmícháme jednu čajovou lžičku sušené kopřivy s vodou a popíjíme super zdravý nápoj.

kopřivy sběr
bršlice

BRŠLICE

Ale abych se dostala i k dalším bylinkám, které můžeme právě najít volně rostoucí v přírodě nebo na zahradě – další pěknou ukázkou léčivého plevele je bršlice, bujná rostlina, kterou znají asi všichni zahrádkáři. Jak se dostane na místo, kde chceme pěstovat něco jiného, není zrovna snadné se jí zbavit.

Ale když k ní přistupujeme jako k potravině, skrze kterou se stáváme i my odolní, divocí, a průbojní, najednou jí v zahradě od jara vyhlížíme! 🙂

bršlice

V kuchyni se dá používat jako listová zelenina – do zeleného smoothie, do špenátu, do polévky, do pesta. Chuťově připomíná petržel nebo celer. Říká se jí bršlice kozí noha, protože část stonku těsně u země má tvar připomínající kopýtko. Když chytneme za stonek dostatečně nízko, utrhneme ho i s legračním kopýtkem.

Listy bršlice jsou ozubené, mladé nerozvinuté jsou lesklé a nejchutnější. Z malé rostliny se brzy stane na úrodném stanovišti i půl metru až metr vysoká (a krásně bíle kvete). Na chudé sušší půdě tvoří celoročně jen nízký půdní pokryv.

Sbírat jí můžeme od jara až do podzimu, mladší listy. Po pokosení znovu obrazí a můžeme opět sbírat.

Podporuje trávení, je protizánětlivá, rozpouští kyselinu močovou (léčí dnu). Je velmi výživná jako jídlo.

ZÁKLAD DO SMOOTHIE

Kopřivu a bršlici sbírám ve větším množství jako takový základ zelené hmoty pro ranní nápoje nebo večerní špenáty.

Sběr doplňuji v menším množství o další bylinky a kvítky, které bezpečně poznám: řebříček, sedmikrásky, ptačinec žabinec, denivky (mladé listy a pak květy). Hojně nám tady roste i jahodník, jitrocel, krvavec, svízel, hluchavka, pampeliška, květy fialek na ozdobu nápoje, květy zlatice na ozdobu... to vše používáme jako obměny do smoothie, v malém množství. Lepší pestrost a častěji, než to přehnat s množstvím a znechucovat si to.

divoké smoothie

KDE SBÍRÁME DIVOKÉ BYLINY K JÍDLU

Vždy sbíráme pouze na ekologicky čistých místech. Nikdy ne u silnice, u skládek nebo na okrajích polí.

ENERGIE POTRAVIN

Z hlediska energie potravin "jin" a "jang" jsou smoothie z bylin a ovoce pokrmem ochlazujícím. Takže počítejte s tím, že po vypití ranního smoothie vám může začít být chladno. Proto si smoothie děláme a pijeme, jen když máme v domě teplo nebo venku je už teplo. V sychravém dnu, kdy mrzne a naše tělo se zrovna ráno necítí zahřáté, je smoothie dle našeho názoru špatná volba.

PŘÍPRAVA SMOOTHIE

Příprava je jednoduchá: stačí voda, bylinky, ovoce, případně koření dle chuti či loupaná konopná semínka na posypání. Máme v zásobě ještě jablka, tak používám nejčastěji ta. Výborná je v nápoji i hruška. Pro zpestření a luxusní krémovou konzistenci přidám občas v teplých dnech k jablkům buď banán nebo avokádo nebo kiwi. Jakmile přijde období bobulového ovoce, půjde s bylinkami do mixéru zimolez, rybíz nebo angrešt, mňam! 🙂 V červnu jahody...

  • Dle nových poznatků by se banán neměl mixovat s bobulovým a drobným ovocem, enzymy banánu (polyfenoloxidáza) zruší cenné flavonoly z drobného ovoce, díky nimž je tak zdravé. Na banánu není nic špatného, jen to nemáme kombinovat.
  • Když přidám před mixováním šťávu z citronu, zachová si nápoj zelenou barvu. Bez citronu jde směs trochu do hněda. Ale citron ani kiwi nám na jaře na zahradě neplodí, takže se často spokojíme s jablkem ze sklípku. Zimní odrůdy jsou i na jaře ještě vynikající.
  • Do smoothie nepatří mléko, ani rostlinné.
  • A nedoporučuje se žádná kořenová zelenina kvůli obsahu škrobu, který tělo tráví delší dobu. Kombinace škrobu a ovoce navíc způsobuje nadýmání. Co se ze zeleniny do smoothie naopak skvěle hodí, je v létě okurka!
  • Ideální je popíjet čerstvý nápoj (nebo jíst lžičkou, když je hustší) pomalu a nalačno, aby z něj tělo získalo maximum - pročistí střeva. Pití brzy po jídle by ve střevech vedlo spíš k hnilobným procesům, protože ovoce chce projít traktem rychle a díky vláknině vzít s sebou i řadu nepříznivých zbytkových látek.

MIXÉR

Přípravu nápoje dost ulehčí výkonný mixér. S tyčovým je pracnější směs řádně rozmixovat, jde to, jen to trvá déle. Ze značek výkonných mixérů bych doporučila G21 - kvalitní a cenově dostupnější. Nebo Vitamix - kvalitní se zárukou až 10 let, dražší (nám se velmi osvědčil, máme přes 10 let starou verzi a je pořád v plné síle).

vitamix