Sušené meruňky zalijeme v malém kastrůlku vodou (200 ml) a vaříme 10 minut se špetkou soli. Přidáme hokkaido (případně dolijeme ještě 100 ml vody) a vaříme dalších 12-15 minut. Potom si v trošce studené vody rozmícháme bílý prášek kuzu a za stálého míchání ho přilijeme do kompotu a ještě 1-2 minuty povaříme. Hotový kompot rozdělíme do dvou pohárů a podáváme. Jíme ho teplý.
Místo sušených meruněk můžeme použít vařené kaštany. To je skvělá varianta, když už plodí vlastní jedlé kaštanovníky. Na podzim je posbíráme a usušíme. V průběhu zimy je pak vyloupeme (ťuknu kladívkem a vyloupnu, jde to snadno, usušený kaštan už není ve slupce tak těsný) a před vařením necháme přes noc namočené ve vodě. Varianta kompotu s kaštany je obzvlášť vhodná pro lidi s nemocnou slinivkou, kdy se nedoporučuje přílišná konzumace ovoce.
Jedná se o pokrm, který uvolňuje stažené vnitřní orgány (slinivku, slezinu, žaludek, játra a žlučník). Tyto orgány se stahují a tvrdnou při přílišné konzumaci proteinů a tuků (maso, sýry, ořechy ve velkém množství, vejce, pizza, čokoláda a pečená jídla). Stažené a ztvrdlé orgány nefungují, jak mají, což vede k chronickému poklesu hladiny cukru v krvi (hypoglykémie) a následným nutkavým chutím na sladké. Nadkonzumace jednoduchých cukrů pak roztáčí začarovaný kruh neodolatelné potřeby dalšího sladkého.
Slinivka s játry ovlivňují i kvalitu spánku. Jejich disfunkce se mohou projevovat špatným usínáním nebo častým nočním buzením.
Tento zimní kompot má při pravidelné konzumaci léčivé účinky, protože slinivku a játra uvolňuje, čímž jim umožňuje správné fungování. Zdravá slinivka zklidňuje myšlenky, lépe se pak soustředíme, učíme i si pamatujeme. Lépe spíme a lépe trávíme. Orgány zvládají lépe pracovat s hladinou cukru v krvi, a tak přestáváme pociťovat nutkavé chutě na sladké. Tím se dostáváme ze začarovaného kruhu ven.
Jsme-li pod tlakem, ve stresu, vytváří se v těle a v jeho vnitřních orgánech napětí. Kompot je svou energií uvolňující, a tak pomáhá i v takovém případě. Pro mě je vždy pohlazením. Jakoby utěšoval tělo zevnitř. Opravdu ho doporučuji vyzkoušet!
Kompot přijde vhod i při potížích se zažíváním a při pálení žáhy.
Pro léčivý účinek pokrmu je dobré zařadit ho 3x týdně a obměňovat varianty.
Špetka soli zvýrazní sladkou chuť kompotu a zároveň vyrovná jinovou energii ovoce.
Kuzu (někdy také kudzu) je silně zásadité, vyrovná pH jednoduchých cukrů ovoce. Jedná se o bílý prášek ze sušeného kořene liány rostoucí v Japonsku a Číně. Má vysoký obsah izoflavonů a škrobu. V kuchyni se používá k zahušťování kompotů, pudinků, omáček, polévek. Při zahušťování nijak výrazně nezmění původní chuť pokrmu.
Tipy pro harmonizující a léčivé pokrmy čerpám z makrobiotiky, do níž mě zasvětila výživová specialistka a majitelka pražského makrobiotického bistra Zuzana Terešová. A dále z knih manželů Michio a Aveline Kushi, průkopníků makrobiotického výživového směru.
Ahoj Jardo, moc díky za tip na originální kompot. Mám dědičnou dispozici k zelenému zákalu. Očka prostě napínám víc než zdrávo a zvyšuje se oční tlak. Nenapadlo by Tě náhodou, jaké byliny by mohly pomoci nejen se zrakem jako takovým, ale specificky se snižováním očního tlaku? Prý zelený čaj.
Ještě jednou veliký dík za všechny Tvé a Katarininy příspěvky. Moc obohacují můj život. Včera jsme vysadili skoro 70 keřů mnoha druhů (od pana Němce) podél plotu, věřím, že hmyz, ptactvo i ostatní živočišstvo bude rádo. No a my jakbysmet:) Ať se moc daří! Papa! Jana
Zdravím Jano, napíšu, co mě k tomu napadá – tři věci:
1) Oční potíže se nedějí odděleně od těla, vždycky je to úzce propojeno s celkovým stavem. Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoký tlak (ať už v očích nebo v krvi), doporučila bych ti ubrat z jídelníčku okyselující potraviny a přidat zásadité. Ubrat rychlé cukry a přidat nízkoglykemické potraviny.
2) Z bylin pak určitě ty, které zvyšují tvorbu hormonů dobré nálady. A pozor, to nejsou jenom byliny! Třeba listová zelenina (všechny druhy) obsahuje látky podporující produkci serotoninu.
3) Vysoký tlak vzniká z vysoké míry stresu. Takže buď v životě ubrat stresové situace anebo posílit svou odolnost vůči nim (anebo obojí :-)). Tady můžou taky pomoct byliny, konkrétně adaptogeny.
Ahoj Kataríno, takové zpracování dýně mi nenapadlo, díky za skvělou inspiraci. Nehledě na hromadu dýní v obýváku 🙂 zrovna oslabenou slezinu řeším, takže dvě mouchy jednou ranou. Jen to kuzu dokoupit, s tím ještě zkušenost nemám. Těším se na další tipy, tvoje nápady jsou originální a moc chutné 🙂
Hromada dýní v obýváku je za mě skvělá dekorace! Navíc jsou pěkně na očích, tak je o to snazší začleňovat je do jídel. 🙂
Ahoj Katarino, děkuji za další dobrotu, připraveno s kaštany:-). K Zuzce rádi chodíme na tematické vaření, krásně to vysvětluje. Zdravím všechny. Hezký večer Jana
Díky za sdílení Jano a za zkušenost se Zuzkou – je studnicí kulinářských informací!