Svůdná zelenina z (vaší) ekozahrady

Nemá smysl snažit se odolat. Stejně propadnete kouzlu vlastní zeleniny všech barev a chutí! Můžete jí plně důvěřovat.
Víte kde a z čeho vyrostla!

Zelenina vzniká ze semínka a následně ze všeho, co nasaje ve svém okolí. Zdravá je pouze v případě, že nasává živiny ze zdravé půdy a je hnojena kompostem nebo přírodními hnojivy domácí výroby.

Jsou zeleniny, které vyžadují málo času a málo znalostí ke svému úspěšnému pěstování. Též je možno zapojit trvalky, divoké byliny a plody stromů.
A najednou je tu soběstačnost!

Je pěstování zeleniny náročné?

 Pouze pár druhů, jako třeba květák nebo čínské zelí, jsou náročnější. Potřebují dodržet hodně specifické podmínky. Buď máte zkušenosti nebo štěstí. Plus máte nebo nemáte hojnost slimáků...

Většina druhů zeleniny se naštěstí pěstuje velmi snadno.
Obvykle stačí udělat dva správné kroky a máte ji. Dýně a cukety vyrostou na troše hnoje každému, když sazeničky ochrání měděným plechovým límcem proti slimákům.
Mrkev vyroste každému, když zajistí, aby semínka při klíčení nezaschnula a záhon je už v "druhé nebo třetí trati".

Fazole jsou snadné, hrách je snadný, ředkvičky jsou snadné, řepa je snadná, kadeřávek je snadný... Začátečníkům doporučujeme pěstovat prioritně druhy, které jim posílí pěstitelské sebevědomí.

Bohužel, každý rok se něco povede lépe a něco hůře. S tím je třeba počítat a moc to neovlivníme. Nelze hrát šachy a neztratit u toho žádnou figurku. Přesto je to hra, kterou stojí zato hrát.

 

Kadeřávek Nero di Toscana, vynikající listová zelenina. Vadží na záhoně až do zimy, sklízí se postupně.
Zeleninou si můžete zpestřit zahradu a mít ji jako hobby nebo na přehledných záhonech cílit na soběstačnost.