Malá ekozahrada 22x lépe

Tunning malých zahrad má jen dva zásadní limity:
představivost a znalosti. Obojí se dá nejméně 22x zlepšit!
Co takhle kompletní restart smýšlení o své zahradě?

Celodenní kurz s Jaroslavem Svobodou

Brno - sobota 8.6. 2024
9.00-19.00

Kurz je naplněn.
Můžete se hlásit ještě jako náhradníci.

Intenzivní kurz o designérských možnostech,
které vaší malou zahradu nebo střed velké zahrady
udělají 22x jedlejší a dobrodružnější!
Každý centimetr se dá vymyslet a propojit lépe!

malá ekozahrada
  • 1. Stanovení si mnohem větších cílů a záměrů se svou zahradou
    Je v pořádku nespokojit se s průměrností, malými výnosy, špatným designem a pěstitelskými neúspěchy! Pokud cítíte, že od zahrady chcete víc, pak máte na víc! Povíme si, jak rozeznat své strachy a umělé limity od reálných limitů vašeho tvoření a vaší zahrady. Dát si laťku výše vlévá novou chuť do života!
  • 2. Naučíme se začít vidět místo, které jsme neviděli
    Jaký je rozdíl mezi profi designérem a amatérem? Ten první vidí ve své fantazii to, o čem ten druhý nemá ani tušení, že by bylo možné. Též bývá majitel vlastního pozemku fixovaný na současný stav a těžko láme bariéry mnoho let zažité reality. S tím je konec. Naučíme se vidět svůj pozemek nově. Na kurz budete potřebovat plánek své zahrady, pokud chcete tvořit konkrétně. Přihlášení účastníci dostanou instrukce včas mailem. (Je to dobrovolné, lze se nad tím zamýšlet i fiktivně.)
  • 3. Rozdělíme si zahradu podle oblastí využití
    Možná vás překvapí, případně šokuje, jak je vaše zahrada nevyužitá. Stalo se vám někdy, že jste se stěhovali, měli v novém bytě/domě/dílně po zemi spousty věcí a nevěřili, že se někam vejdou? Ale pak jste vymysleli dokonalý systém, vše uspořádali v prostoru dle využití, roztřídili do správných polic a skříní, najednou nepořádek zmizel a zavládl funkční tvůrčí prostor, kde všechno slouží? Znáte to? Zahrada funguje stejně!
  • 4. Opravdu potřebujete zvětšit množství nebo raději kvalitu a pestrost?
    Lidé si potravinovou soběstačnost rodiny představují jako tuny několika málo druhů plodin a spoustu nějaké otrocké práce na poli. Blbost! Nás v našem jedlém ekosystému překvapuje, jak málo od každé plodiny a rostliny nám vlastně v roce stačí. Je to díky velké pestrosti. I sklizeň je snadná, protože celý rok sklidit a zpracovat od všeho trochu není práce, ale zábava. Vyžaduje to značnou změnu myšlení, otevření se novým druhům a přístupům...
  • 5. Koloběhy vaší energie zahradou - běhají za vás nebo proti vám?
    Každý krok zahradou je výdej energie, investice, která někam vede... nebo nevede. V podivně navržené zahradě se naběháte a nevrátíte se domů oblaženi :-). Ani do sebehezčí okrasné zahrady lidé moc nechodí, pokud se tam toku jejich energie neproudí snadno. Podobně nezáživně se dá navrhnout i jedlá zahrada. Cílem je zahrada, která vás do sebe sama radostně vcucne a protáhne vás sebou, že ani nevíte jak... Provádějí vás zahradou smysluplné cestičky, jež propojují dobře navržené, lákavé, užitečné a hlavně praktické zahradní prvky? Energie a propojení částí zahrady musí být do detailu promyšlené, aby to fungovalo. Nebo máte přebytky energie na marné rozhazování?

Můžeme si představit, jako kdyby se každá zahrada skládala z více dimenzí.
Nebo levelů, odlišných funkcí, jiných záměrů... jak chcete.
Každá tato dimenze je zaměřená na určitou funkci, na službu, kterou vám poskytuje.
Na tomto obrázku níže  jsem se snažil znázornit funkci praktičnosti.
Spadají do ní stavbičky, materiály, nářadí, technické zahradní prvky a důležité každodenní / sezónní činnosti.

praktická dimenze ekozahrady
  • 6. Vertikální rostlinné patro zahrady si zaslouží zdvaadvacetinásobit
    Vždycky žasnu, jak málo je v zahradách využívána síla, krása a plodící schopnosti pnoucích rostlin. Je to svět sám pro sebe a zaslouží si vzkvétat. Vyžaduje to kreativní myšlení a předvídavost, co udělají, až budou růst naplno. Najdeme způsoby, jak si jich dopřát víc.
  • 7. Jak se uskladňuje všelicos jedlého na zimu během celé sezóny
    Častým omylem je snažit se zásobit se každý rok na zimu (a na příští jaro, protože tak brzo to ještě neplodí) až během podzimu. Je toho moc najednou, některé druhy už jsou odplozené, odkvetlé, odlistěné... Prozradím tipy na snadné sklízení, snadné uskladňování a snadné používání těch uskladněných věcí během zimy. Nikoliv nárazová dřina, ale troška k trošce, je ta příjemná cesta. Cesta životem je cíl, má být příjemná! Nikam ve finále nedojdeme... potřebujeme si užívat každý den. Sebe, druhé, zahradu, jídlo...
  • 8. Voda je klíčem k jisté úrodě a přežití, mějte jí v zásobě hodně
    Malé zahrady jsou obvykle obklíčené mnoha střechami, které sbírají vodu a často jí posílají do kanalizace. Je dobré spojit hned několik prvků dohromady, jež vyřeší vodní soběstačnost celé zahrady.
  • 9. Jedlé trvalky potřebujeme využívat tento rok 22x více 🙂
    Teoreticky by stačilo jíst jen divoký vytrvalý plevel a lidstvo by bylo zdravější a nebylo by nutné chodit do práce a nic by se nemuselo pěstovat... No dobře, zní to jako utopie (ačkoliv realizovatelná!). Pojďme si ale říct něco o 22 nejlepších jedlých trvalkách, které si začleníte do zahrady už na jaře.
  • 10. Pěstujte speciálně jedlé listy ve stinných částech
    Ve stínu je to měkčí, šťavnatější, nevykvétá to tak rychle, stačí tomu méně vody. Nemluvím jen o salátu, možností máme hodně. Ve stínu domu, garáže, stromů... stačí vymyslet a založit vhodné pěstitelské mikroklima. Tato místa bývají obvykle nevyužitá, často jsou neúrodná. Podíváme se na to!

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit léčivou dimenzi ekozahrady.
Zaměření na bylinky, zdravé listy a magické rostliny všeho druhu.
Tato dimenze se prolíná všemi ostatními dimenzemi. Léčivé je kde co, když to umíme použít.
Patří k ní znalosti, vnímavost a touha propojit své tělo se zahradou hlouběji.
Hrozí nám pak absolutní zdraví a v krajním případě nesmrtelnost...

léčivá dimenze ekozahrady

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit zeleninovou dimenzi ekozahrady.
Někdo je posedlý jednoletou zeleninou a celá zahrada je jen o ní, někdo o tuto dimenzi ještě ani nezavadil...
Zastávám názor, že by své místo mít měla, ale přiměřené zájmu a času majitelů zahrady.
Plus trochu počítat i s reálnou možnou nutností se ze zahrady uživit, kdyby něco...

zeleninová dimnze ekozahrady
  • 11. Zelenina smyslná a nesmyslná - která je pro vás ta pravá
    Pozorováním jsem zjistil, že lidé často pěstují zeleninu neefektivně. Pěstují věci, které nezpracují, které jim "utečou" nebo které jim až tak nechutnají. A pak si musí dokupovat zeleninu na běžné vaření. Klíčem je vhodný výběr, zohledňující naše zvyky, roční období, možnosti uskladnění a chutě. Nebo změnit zvyky...
  • 12. Krásné místečko v zahradě, kam se pořád těšíte
    Nechte se nalákat svým oblíbeným místem, abyste zahradou procházeli rádi. Místo, ze kterého vidíte na to nejlepší a nejkrásnější. Kde se cítíte dobře, uvolněně, v soukromí, v pohodlí. Navedu vás na vaše vlastní priority, díky nimž si své místo navrhnete na míru.
  • 13. Skleník či pařeniště, váš klíč k hojnosti čerstvé zimní zeleniny
    Kousek Středomoří během zimy na své zahradě. V zimě si nosíme ze skleníku mísy plné křehkých zelených listů všeho možného. Na jaře a na podzim tam máme doslova hody mnoha základních zelenin. Na malém prostoru, spousty jídla celý rok.
  • 14. Využijte každou stříšku čehokoliv co nejpraktičtěji, jako novou plochu
    Asi vás napadnou zelené vegetační střechy nebo nádoby na střechách. Ale to je dost pracné a vyžaduje to pevnou střechu. A efekt na jídlo není vždy dostatečný. Možná vás inspiruji, jak i na minizahradě pěstovat zajímavé jídlo nad chatrnou kůlnou a získat vyvýšený prostor jako bonus na další využití.
  • 15. Betonové či jiné neprokořenitelné plochy mají mnoho využití
    Mnohdy jsou využívané zbytečně málo a neefektivně. Dostanete hodně tipů, jak je pozvednout, co vše tam může být, jak propojit různé užitečné věci. Říká se tomu stohování funkcí. Můžete se ubrat vícero odlišnými směry.
  • 16. Vodní rostliny, experimenty které mohou překvapit
    Rostliny přímo z vody, které jsou jedlé, mají velký potenciál a v našich krajích jsou extrémně nedoceněné a nevyužívané. Při cestách po Asii, kdysi dávno, jsem potkal "vodního farmáře" v jedné vesnici, který na trh celý život vozil jenom to, co mu vyrostlo na zahradě z mělké vody. Překvapivě, i my tady máme na výběr podobné množství druhů!

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit květinovou dimenzi ekozahrady.
Květy všeho druhu nás povznášejí. Působí na nás barvy i vůně. Pro trvalkáře, letničkáře nebo milovníky kvetoucích dřevin toto může být hlavní dimenzí zahrady. Naštěstí  je mnoho květů a kvetoucích rostlin jedlých ,
takže se pro ně nadchnou i ti nejpraktičtější z nás...

květinová dimenze ekozahrady

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit tajemnou a soukromou dimenzi ekozahrady.
Zahrada má být naše venkovní část obytného prostoru. Tím se přeci liší od veřejného prostranství nebo přírodní divočiny. V moderních zahradách tento aspekt pokulhává. Ano, bývá tam gril a betonová terasa, soukromí udělají tůje. Ale je tam lidem dobře, i když zrovna nepijí alkohol?  Jsou tam přenádherná místa, ve kterých je možné se plně uvolnit a oceňovat krásu tohoto světa? Zahrada může být božským lůnem klidu, pohody a regenerace...

tejemná dimenze ekozahrady
  • 17. Aquaponie pro milovníky ryb se zeleninovou oblohou
    Asi jste slyšeli o aquaponii nebo viděli nějaké řešení s káděmi, trubkami a mnoha rybami v malé nádrži. Je to koloběh vody štěrkovým ložem se zeleninou, kdy zeleninu hnojí výkaly ryb a rybám to čistí vodu. A ryby se pak jedí s tou zeleninou. Pro většinu z nás se naskýtá méně intenzivní a méně poruchové řešení - vytvořit aquaponické jezírko - "jezírkozáhon". Jsem od dětství "ekosystémový akvarista" a milovník ryb (živých). Posdílím pár tipů, jak na takový zajímavý ekosystém v malé zahradě.
  • 18. Opravdu vám okraje pozemku plodí na maximum?
    Obvod zahrady je někdy tvořen zbytečnými druhy - myšleno neefektivními druhy z hlediska omezeného prostoru. Túje mezi domem a hodně rušnou silnicí mohou být ideální řešení, zelená barikáda "proti všem", to souhlasím. Ale co to roští a jehličnany na lukrativnějších místech obvodu? A ten stříbrný smrk v rohu? Ten vyžilý jalovec, pámelník, obří zlatice a jiné dřeviny, které dělají méně radosti a užitku, než by dělalo něco jiného? Holé ploty a zdi? Málo soukromí a chutných plodů? Hrůza!
  • 19. Volte přirozeně menší plodící stromky, velkým se vyhněte
    Velké ovocné stromy dělají nádhernou atmosféru. Pokud ale chcete maximální jedlost na malé ploše zahrady (sami si volíte nemít větší), pak vám s těžkým srdcem doporučím velké stromy vynechat a zaměřit se na ty menší ovocné druhy. Řekneme si, jak je nejlépe umístit, aby ničemu nevadily a podpořily vaší zahradu i její atmosféru. Rovnou teď nedoporučím jabloně na zakrsajících podnožích, tudy dle mého názoru cesta nevede. Vysvětlím proč.
  • 20. Kontakt a styčné plochy se sousedy a kolemjdoucími
    Tohle je zajímavé téma, lze k němu přistoupit kreativně. Záleží na vaší povaze a přirozenosti. Designem je možno se oddělit, je možné se propojit, je možné vytvořit něco speciálního. Je možné vytvořit všechno z toho. Probereme možnosti.
  • 21. Pěstování v nádobách - proč a pro které druhy je výhodné
    Dokonce i já, s 20 hektary pozemků, pěstuji vícero plodin ve velikých 50 litrových květináčích s uchy. Proč? Protože je to výhodné a z několika důvodů velmi praktické.
  • 22. Začlenit žití se zahradou do každodenní normálnosti
    Pouze vaše přítomnost zajistí, že ta malá zahradní intenzita bude včas sklízená, využívaná a podporovaná vaší třeba i malou, ale pravidelnou péčí. A že vám to dá více klidu, pohody, užitku nežli dřina. Dřina vzniká, když máme špatný design a neděláme věci v pravý čas.

Asi si teď myslíte, že když jsem si vymyslel číslo 22, tak horko-těžko vymýšlím témata, aby to vůbec vyšlo.
Opak je ale pravdou. V brainstormingových poznámkách jsem jich sepsal asi 50, ale musím se krotit.

Zkrouhnul jsem to takticky na magických 22 nejdůležitějších,
což je pojistka, že to nejdůležitější nějak stihneme.

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit ovocnou dimenzi ekozahrady.
Ovoce tvoří podstatu jedlého ovocného lesa. Na malých zahrádkách lze začlenit přirozeně menší druhy, keře či malé stromky. Soběstačnost ovocem je snadná a příjemná. Ovoce je radost, odměna, božská mana.

ovocná dimenze ekozahrady

Na obrázku níže  jsem se snažil znázornit pnoucí dimenzi ekozahrady.
Myslím tím popínavé rostliny, vertikální patro jedlého lesa.
Pro malé zahrady především ty jedlé, na větším pozemku určitě i ty "jen" krásné.
Jejich začleněním si můžete zahradu zvětšit směrem nahoru, když už to nejde do stran.

pnoucí dimenze ekozahrady

Vážím si vašeho času i pozornosti, kterou se chystáte s nadšením této akci věnovat.
Dostanete vychytaná skripta, kde hlavní rady a návody budete mít sepsané.
To ušetří čas s psaním poznámek, můžete se jen plně soustředit, nasávat a fantazírovat.

Celodenní kurz v Brně

Malá ekozahrada 22x lépe

Tunning malých zahrad, žádné limity, uvidíte svou zahradu zase jinak.

Kurz samozřejmě funguje i na velké zahrady a jejich malou intimní oblast kolem domu.


Lektor:
  Jaroslav Svoboda
Místo konání: https://www.penzionintegrity.eu/ - velký sál.
Sobota 8.6. 2024, začátek 9:00, konec 19:00.

Volná místa jsou, dokud je tu tlačítko pro objednání. Pak ho odstraním.
Organizační
info vypsáno v e-shopu - před objednáním. Přihlášeným zašlu vše včas znovu mailem.

Cena:  1.500 Kč / osoba