Jehličnany (smrky, borovice, túje…) i ořešáky obsahují různé inhibitory (brzdiče) růstu, mající na některé rostliny negativní účinek, když se tyto látky ze dřeva, jehličí a listů luhují.
Je to úplně nejčastější dotaz v komentářích ve všech mých online kurzech (proto jsem sepsal tento článek). Často je však toto téma řešené až přehnaně. Občas mulčuji zeleninu i čerstvou štěpkou s 50 až 80 % obsahem jehličnanů a je to naprosto v pohodě! V rozumné míře nevadí ani odleželé ořešákové listí.
Nejspíše je to o tom, že zelenině v humózní půdě to neublíží, zvláště jednou za delší dobu. Nebudeme to používat nonstop. Humus v půdě všechno neutralizuje, různé jedy, toxiny i látky rostlinného původu. Pokud bychom tím obložili zeleninu v chudé půdě a dělali to často, mohlo by to velmi negativní efekt mít.
Humus řeší všechno!
Pokud máte hodně kvalitní úrodnou humózní půdu nebo použijete vrstvičku kompostu (nebo dokonce bobkatý hnůj) pod tento mulč, pak ani čerstvá jehličnatá štěpka či ořešákové listí jako mulč nenadělá žádné škody u zeleniny ani u trvalek, ani u dřevin. Humus v půdě umí tyto látky neutralizovat. Ve vyčerpané polmrtvé půdě bude ale efekt inhibitorů z jehličí a ořešáků pravděpodobně citelný.
Dřevo na zakopání do hlubinných záhonů?
Vůbec nevadí ze zmíněných dřevin. Rozkládá se pomalu a látek v něm není dost na to, aby čemukoliv uškodily. Zvláště, když ho prohazujeme hnojem. Nedáváme tam ale dřevo akátové, protože se prostě skoro nerozkládá a neplní funkci akumulátoru vláhy a zdroje dlouhodobého humusu. To použijeme na povrchu na něco jiného, je svou odolností cenné. Tenčí akátové větve a listy do záhonu nevadí (vždy v mixu s hnojem).
Piliny?
Piliny a hobliny z moderní truhlárny nepoužíváme nikdy nikam, protože v nich bývá i lamino a dřevotříska, tudíž toxické a umělé příměsi (ani nábytek z toho nepořizujeme domů, otravuje to vzduch). Pouze piliny a hobliny z pily nebo od řemeslníka, který na nic jiného než poctivé dřevo nesáhne.
Piliny jsou velmi jemné a rychle se rozkládají. Je to uhlíkatý materiál, který ke svému rozkladu potřebuje dusík. Pokud jimi pokryjeme půdu, ochudí jí o dusík, který si ukradnou pro svůj rozklad.
Štěpka to dělá také, ale tak pomalu, že nám to nevadí. Zatímco piliny svou jemností způsobují rychlejší deficit dusíku v horní vrstvě. Můžeme to kompenzovat jejich promícháním s dusíkatým materiálem a pak je jako mulč můžeme použít. Platí zde principy kompostování, kdy ideální poměr je 1 díl dusíku na cca 20 dílů uhlíků (plus mínus).
Takže stačí promíchat je s trochou trávy ze sekačky, kuchyňským bioodpadem, nějakými bobky, slepičinci, prolévat je močí přátel nebo krví nepřátel. To vše jsou zdroje dusíku, které nastartují a vyharmonizují kompostovací proces.
Ideální je zasypávat nezávadnými pilinami pilinovou ekotoaletu a pak to dávat kompostovat. Naše těla kupodivu produkují ideální dusíkaté látky pro rozklad pilin. Stačí i sebe začlenit do koloběhu.
Kůra?
Kůra je jediný mulčovací materiál, který znají mudlové, bytosti nezasvěcené do magie ekozahrad a taje mulčů. Když jsem před 20 lety i mezi profi zahradníky řekl mulč, nenapadlo je nic jiného, než kůra. To se naštěstí mění. Kůra je ze všech mulčovacích materiálů nejméně vhodná, protože obsahuje nejvíce inhibičních látek, hůře se rozkládá, nevytváří tak kvalitní humus. Je to hlavně dekorační záležitost. Máme-li jí, samozřejmě jí využijeme, opět smícháním s dusíkatými materiály, jako u pilin.
Nejstrašnější je, když jí lidé sypou kolem rostlin na netkanou nebo jinou textilii. Textilie dusí půdu a kůra zakrývá tu katastrofu. Humus se nemůže tvořit, žížaly nemají potravu, půda je pokrytá plastem, který pak skoro nejde odstranit, protože proroste kořeny. Odpornost největšího kalibru, to by se mělo zakázat.
Navíc mezi kůru, nad tu textilii, časem stejně nějaké listí či zemina napadá, uchytí se v tom plevel a celá ta textilie pod tím ztratí jakoukoliv užitečnou funkci, ne že by nějakou předtím měla. Když už potlačovat plevel pod mulčem, tak papírovými nepotištěnými krabicemi, ty se rozloží a zmizí, jsou ze dřeva. Déle tam stejně nejsou potřeba. Jejich lepidla už musí být rozložitelná a neměla by škodit. A je to zdarma.
Houby z mulče?
Co když z mulče začnou růst houby nebo ho prorůstají plísně = podhoubí? To je super. Je to odvěký způsob rozklad dřevní hmoty a půdu to velmi obohacuje. A potlačuje to plevel, který je naprogramovaný na to, aby nerostl v lese. Plevel má za úkol opravovat a držet pohromadě narušené půdy, chránit je před erozí. Proto čím horší kvalita půdy, tím bujněji jí zarůstá plevel. Půda humózní, přikrytá dřevitým mulčem a plná různých podhoubí, chutná našim kulturním rostlinám, ale nechutná tolik divokému plevelu! Chcete-li pěstovat hlavně plevel, nepoužívejte štěpku.
Jaroslav Svoboda, https://ekozahrady.com
Děkuji za tento článek! Rozhodně mě tato otázka také napadla, a v budoucnu bych se tě určitě zeptala, takže minimálně za mě ušetřených pět minut u počítače 😅👍
Od sousedů v okolí sbírám pečlivě shrabane listí,ale doteď jsem odmítala oresakove. Začnu ho brát taky☺️ Děkuji,pěkný den🌻
Alino děkuji, to nám ten článek krásně funguje… ! 🙂
Jardo díky za článek, ořech nemám, jehličnatý mulč používám k borůvkám. Už jsem Ti psal, že jsem sehnal fůru listí a nyní jsem navezl koňský slamnatý hnůj, není čerstvý. Tak jsem znovu přidal do vyvýšených záhonů ten hnůj a vrstvu listí na to. Nech to pracuje v záhonech až do poloviny května a pak půjdou do dolců sazenice rajčat, paprik, mulč nechám okolo. Dále jsem založil kompost do plotního pletiva, do kruhu-vrstvil jsem listí, slamnatý hnůj, štěpku z jap. topolů, dřevěný popel, potrhané kartony, trochu obyčejné hlíny, pokrájená nejedlá jablka, zelené drny, posekané větvičky, kde bylo listí suché, tak jsem pokropil vodou. Mám to trochu ušlapat nebo to nechat samo sednout? Takže snad to má vše dobré, co je třeba. Jardo, netrvám, abych z toho měl kompost za měsíc, či dva. Ale přesto, kdy bych to měl poprvé prohodit? A kdy znovu? Už tam pak není nutná jarní zelená tráva? Dusíku z hnoje je tam myslím dost. Díky.
Franto to zní jako luxusní kompost. Prohodit třeba po měsíci, aby se to provzdušnilo. Stačí nechat slehnout, kyslík je tam dobrý. Pestrost je tam víc než dostatečná.
Mudlové znají jen kůru….tak to mě rozsekalo.. ale je to fakt výstižné!
Nedávno jsem zrovna přemýšlela, že bych tu kůru začala používat, protože štěpka je prostě nesehnatelna a mě už to nebaví. Teda sehnat se dá, ale poslední dobou se mi dařilo vždy narazit jen na štěpku s hromadou listí a kusy i 10cm a vypadalo to na záhonech jako jeden velký bordel. Jestli někdo máte tipy kam na štěpku v okolí Prahy, aby byla spíš jemnější, sem s tím:)
🙂 Na štěpku lze pohlížet jako na větve, kterých se chce každý zbavit a občas by za to někdo i trochu zaplatil. A ty větve potřebují určitý způsob zacházení, aby se z nich stala štěpka. Znám mnoho lidí, včetně sebe, kdo si jednou za dva roky půjčí na dva dny silný štěpkovač a z velkých hromad větví si nadělají štěpku na dva roky. Je to tedy spíše chlapská práce, ale mužů je na světě dost. V různém množství se dá štěpka občas najít na hromádkách na krajích (svazích) u silnic po údržbářích zeleně, ale asi je to běžnější dál od Prahy.
Skvělé, díky za vyjasnění, tak mi to vrtalo hlavou.
😁
Jardo, díky moc , zase pomohlo, zase se učím. Já na té své zahradě ještě pořád nic moc nemám, pořád tu jezdí bagry, ale snad letos půjdou první stromky do země… Ty, co musely ven jsou i s kořeny v opravdu hlubokých záhonech… Bagrista brblal, že má kopat záhonky, ale když viděl, co chci , tak udělal. Navíc prý stromy s kořeny nechtějí na skládku nebo jen jako nebezpečný odpad… tak to mě dostalo! A zároveň mě to donutilo hned jeden hlubinný udělat bez velkého plánování, kam přišlo vše… kořeny, větve, hnůj od sousedů, nahnilá jablka a štěpky všeho druhu, tedy vše, co by mudlové chtěli dát na tu skládku … na to jsem zkusmo vysadila dýně … a jak to dopadlo? No tak krásné dýně, které lezly i na stromy jsem nikdy neměla… takže za mě.. vše, co vyrostlo na zahradě tam má zůstat !
Jsem ráda, že mohu tvořit svůj sen s tvojí pomocí, jinak bych asi měla klasickou zahradu, protože boj s mým okolím byl poměrně intenzivní a nebýt vize, kterou jsem si převzala od tebe, vzdala bych to. Tímto ti chci moc poděkovat, že mi ukazuješ cestu a já se po ní učím chodit
Lenko díky za posdílení procesu! Mám vždycky radost, když se zahradním koloběhům vrací smysl a lidí co jsou v souladu s nesmysly ubývá.
Moc díky za zajímavý článek i za super vtipný newsletter k němu. Made my morning! 🤩
Skvělej článek, musim si ho uložit. Přesně tyhle otázky jsem řešila (((: Díky
Dekuji za vytrazeni trnu z paty . Na zahrade mame 4 vzrostle oresaky a kazdorocne podstupujeme otravny process hrabani listi a jeho likvidace ,odvoz ci paleni . Konecne nabude tato cinnost nejakeho smyslu a pouzijeme listi k obohaceni nasi hodne zasadite pudy . Jeste jednou diky .
Jemné piliny jsou nejlepší na oddělování záhonů, zídek a trávníku, stačí je na jaře nasypat do žlábku mezi, tráva pak neprorůstá a lépe se seče bez obětí v záhonu.
Díky za článek! Také chodím na vesnici hrabat listí a trávu na veřejné pozemky v obci, protože na zahrádce je málo rostlinného materiálu na kompost a mulčování. A tím zároveň pomáhám uklízet veřejné plochy v obci…,, jak to krásně všechno do sebe zapadá…
ahoj, co štěpka z pajasanu? prý má nějaké inhibitory růstu, tak nevím, jak to funguje. štěpku budeme skladovat v pytlích a z větší části ji hned navezeme na záhony. na kompostování moc není čas ani prostor.
Nevím, tu jsem nikdy nezkoušel. Předpokládám, že nic dramatického by to být nemělo. Kdyby tam potom 20 let nic nerostlo, tak dej vědět…