Jáhelník patří k mým nejoblíbenějším sladkým pokrmům. Kromě toho, že mi moc chutná, se po něm i skvěle cítím, a to i když ho sním větší množství. Jáhly v kombinaci s ovocem jsou totiž velmi dobře stravitelné. Klasické obiloviny s ovocem se tráví hůře. Toto moudro pochází z makrobiotiky a je platné…
Dám vařit jáhly. Mezitím nastrouhám jablka a smíchám je s ořechy, skořicí a škrobem. Když jsou jablka kyselá, přidám dvě lžíce panely nebo dvě hrsti rozinek.
Do uvařených jáhel vmíchám rýžový sirup. Potom trochu jáhel odeberu do mixéru, přidám pudinkový prášek a promixuji. Směs z mixéru dám zpět do hrnce s uvařenými jáhly a promíchám.
Na dno vymazané formy (o průměru 19 cm) dám asi polovinu jáhlové směsi. Na to rozetřu jablkovou směs a nahoru přijde zbytek jáhlové směsi. Peču na 180 stupňů 40-45 minut.
Nahoře vznikne křupavá zlatavá vrstva. Po upečení je jáhelník uvnitř vláčný, za horka ještě není ztuhlý. Můj muž ho má takto velmi rád, zatímco já si víc vychutnávám ztuhlou konzistenci po vychladnutí. Jíme ho rádi k snídani nebo jako odpolední dezert.
Ahoj Katarino,
dekuji za recept. Jen na ujisteni, ten pudink tam davas jen tak, neuvareny? K cemu tam tedy slouzi? Jako misto prasku do peciva ?
Dekuji a preji krasny den. M
Ahoj Martino,
ano, pudink tam dávám ve formě prášku, který rozmixuji s částí ještě teplých jáhel a to pak vmíchám do zbytku jáhel. Je to vlastně náhrada vyšlehaných bílků, které se vmíchají do nákypu a propojí ho. U jáhel to lze i bez pudinkového prášku či vyšlehaných bílků, když jsou jáhly dobře do měka uvařené. Můžeš vyzkoušet obě varianty a porovnat. Mám pocit, že s pudinkovým práškem se to líp propojí, vychladnutím ztuhne a ještě dodá jemnou příchuť.
Dekuji 🙂
Ahoj Kataríno, jáhly jsou skvělé, objevila jsem je, když mi čínská lékařka ladila oslabený žaludek a slezinu, krásně zabraly 🙂 Jedla jsem je tedy většinou na slano, na sladké mám chuť málokdy, ale tahle varianta zní lahodně. Hlavně teď, v sezoně jablek a ořechů. Díky za inspiraci.
Ahoj Ivo, to je skvělá poznámka, že se jáhly pro svojí neutrální chuť hodí k přípravě jak na sladko, tak na slano. Jsou výživné, snadno stravitelné, jednoduché na přípravu a neobsahují lepek, co víc si od vyloupaných zrníček prosa přát!
Ahoj Kataríno,
vaříš jáhly rovnou, bez předchozího spaření ?
Děkuji
Michal
Ahoj Michale,
někdy jáhly poctivě spařím a někdy je jen propláchnu studenou vodou. Určitě je lepší spařit, zbaví je to případné hořkosti.
Děkuji za odpověď 🙂
Ještě bych se rád zeptal: v některém kurzu u některého receptu se psalo o sirupu javorovém. Jarda tenkrát psal, že kupujete kvalitní, ale už jsem se nezeptal, jak ho poznat 🙂 Můžeš mi, prosím, napsat značku, nebo odkud ho objednáváte ?
Děkuji
Michal
Pravý javorový sirup je bez přídavku cukru nebo jiného sirupu (např. kukuřičného). To se projeví v jeho vyšší ceně. Poznat by to mělo být i podle složení uvedeného na výrobku. Když dělám objednávku z Countrylife, volím bio javorový sirup stupně A německé značky Denree, ten považuji za čistý javorový. (Stupně A až C označují míru propustnosti světla, čím více světla sirup propustí, tím lépe je hodnocen.)
Ahojky Kataríno,
děkuji za další inspiraci, dělala jsem variantu švestky a trochu máku a je výborná 🙂
Krásný den
Jooo, švestky s mákem, to je zaručené chuťové blaho!
Srdečně zdravím Jano!